Aday Öğrenciler

Eğitim ve Öğretim Modeli

Bilgi ve Belge yönetimi Bölümü Uluyazı Kampüsünde bulunan Edebiyat Fakültesi içinde yer almaktadır. Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü, isteğe bağlı yabancı dil hazırlık eğitiminin dışında 4 yıl (8 yarıyıl) olmakla birlikte örgün öğretim modeli izlenmektedir.

  1. İsteğe bağlı yabancı dil hazırlık sınıfı uygulaması: Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nde isteyen öğrencilere kontenjan dâhilinde bir yıl süreli yabancı dil hazırlık programı uygulanır. ÇAKÜ ‘İsteğe Bağlı Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Uygulaması’ koşullarına ilişkin ayrıntılı bilgiye https://udom.karatekin.edu.tr/default.aspx adresinden erişilebilir.
  2. Staj: Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’ne yerleşen adaylar için zorunlu staj uygulaması vardır. 30 iş günü olarak uygulanan zorunlu staj, öğrencilerimizin teorik olarak edindikleri bilgileri pratikte deneyimlemeleri amacıyla gerçekleştirilmektedir.
  3. Program İçeriği: Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünün içeriği ile ilgili ayrıntılı bilgiye https://bbs.karatekin.edu.tr/bolumDetay.aspx?bkod=06&fkod=06 adresinden erişilebilir. Bununla birlikte ders içeriklerine https://krtknadmn.karatekin.edu.tr/files/bilgibelge/dersicerikleri12032021.doc linkinden erişilebilir.

*Program hakkında daha detaylı bilgi için bakınız: https://bilgibelge.karatekin.edu.tr/default.aspx

İmkânlar

Bu programa yerleşen adaylardan ilgili Yükseköğretim Kurumu tarafından aranan şartları sağlayanlara, üniversitemiz ve üniversitemizin anlaşmalı olduğu vakıf ve kurumlar tarafından burs, yurt, ücretsiz yemek, kısmi zamanlı çalışma vb. imkânlar sağlanmaktadır. Söz konusu imkânlara ilişkin bilgilere ve güncel duyurulara üniversitemiz https://sks.karatekin.edu.tr/default.aspx sayfasından erişilebilir.

Burs İmkanı

Her yıl verilecek "YÖK Burslarının", yıllık artış oranı Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından belirlenmektedir."YÖK Burslarını" almaya hak kazanan öğrencilerin öğrenim gördükleri süre içerisinde aldıkları diğer burslar ve krediler devam eder.

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü; kişi, kurum ya da kuruluşların ihtiyaç duyduğu bilgilerin, sağlayıcılar (kütüphaneler, arşivler ve dokümantasyon merkezi vb.) tarafından elde edilmesi, kayıt altına alınıp muhafaza edilmesi, gereklilik halinde düzenlenmesi ve yeniden ihtiyaç sahiplerinin hizmetine sunulması ile ilgili çalışmalar yapacak yetki sahibi personellerin yetiştirilmesini amaçlayan akademik bir disiplindir.

Bilginin korunması, kitlelerin erişimine açık olması ve geliştirilebilir hale gelmesi için bu alanda eğitim almış profesyonel kütüphanecilere, bilgi yöneticilerine ve arşivcilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Eğitim ve Öğretim Modeli

Eğitim süresi 4 yıldır. Bölümümüzde okuyan öğrencilerimiz, Belge Yönetimi, Bilgi Hizmetleri, bilgi okuryazarlığı, bilginin organizasyonu ve yönetimi, yayıncılık Bilişim Teknolojileri, Kataloglama, Veri Tabanı Yönetim Sistemleri, Elektronik Belge Yönetim Sistemleri, Osmanlıca, Araştırma Yöntemleri ve benzer konularda eğitim alırlar.

Eğitimlerini başarı ile tamamlayanlar “Bilgi ve Belge Yönetimi Lisans Diploması” almaya hak kazanır.

Bilgi ve belge yönetimi bölümü mezunları; verilerin sınıflandırılması, analiz edilmesi ve anlamlandırılması basamaklarında pek çok sektörde iş olanağı yakalama şansına sahiptir. Bununla birlikte bilgi ve Belge yönetimi Bölümü mezunları arşivler, kütüphaneler, bilgi merkezleri, müzeler gibi alanlarda çalışabilirler. Bunların haricinde bir de ticari ve endüstriyel kuruluşlarda evrak takibi, araştırma merkezlerinde dokümantasyon merkezlerinde kendilerine iş alanları bulabilirler.

Öğrenim Ücreti

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünde eğitim-öğretim faaliyeti ücretsizdir.

Konaklama

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünde öğrenim gören öğrencilerimiz, Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda konaklayabilirler. Ayrıca Çankırı`daki değişik özel yurtlarda da konaklama imkanı mevcuttur. Dileyen öğrenciler, Çankırı`da ev kiralamak suretiyle de konaklamaktadır.

Konut ve Barınma

Yurtkur - Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu - Çankırı Öğrenci Yurdu

Ankara Cad. Abdülhalik Renda Mah. Çankırı Merkez, Çankırı

Fatih Erkek Öğrenci Yurdu

Fatih Mah. Yapraklı Bulv. No: 76 Merkez / Çankırı

Tel: 0376 2125191

0507 2410778

Billurbey Erkek Öğrenci Yurdu

Aksu Mh. Hamidiye Sk. No: 23 Merkez / Çankırı

Tel:0376 2130738

0505 5196679

Özel Emir Karatekin Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu

Aksu Mahallesi Yayla Caddesi Yurt Sokak, Merkez, Çankırı

Tel:03762133158

Özel Şelale Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu

Taşmescit Cad. Aksu Mah. Çankırı Merkez, Çankırı

Tel:0376 213 96 22

0376 213 8383

Çankırı Karatekin Üniversitesi - Ballıca Kız Öğrenci Yurdu

Ankara Cad. Abdülhalik Renda Mah. Çankırı Merkez, Çankırı

http://sks.karatekin.edu.tr/kizYurt.aspx

Tel: 0 (376) 212 34 48 - 58 – 68

Özel Emir Karatekin Yüksek Öğretim Kız Öğrenci Yurdu

Aksu Mh. Bahçeler Sk. No:31

Tel: 0376 212 06 40

Özel Hasibe Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu

Fatih Mah.Yapraklı Bulvarı No:65

Tel: 03762138383

Özel İffet Kız Öğrenci Yurdu

Ankara Cad. Abdülhalik Renda Mah. Çankırı Merkez, Çankırı

Tel:03762131808

Çankırı Karatekin Üniversitesi - Ballıca Kız Öğrenci Yurdu

Ankara Cad. Abdülhalik Renda Mah. Çankırı Merkez, Çankırı

http://sks.karatekin.edu.tr/kizYurt.aspx

Tel: 0 (376) 212 34 48 - 58 - 68                        

 

Fotoğraf Galerisi İçin Tıklayınız